Mexikó ismertetö

Hivatalos név: Mexikói Egyesült Államok
Anyanyelven: Estados Unidos Mexicanos
Államforma: szövetségi köztársaság
Főváros: Mexikóváros
Időzóna: Magyarország és Mexikó közötti időeltolódás -8 óra, ennek és a hosszú utazásnak köszönhetően várhatóan az első két napban fáradtnak érezhetik magukat a vendégek. 
Autójelzés: MEX
Pénznem 1 mexikói peso = 100 centavo
Elektromosság: Elektromos feszültség 110 V/60HZ. A konnektorok laposak, mint az USA-ban. 
Szükséges adapter.

Kevés olyan úti cél van a világon, mely olyan sokszínűséget tudna nyújtani a turistáknak és utazóknak egyaránt, mint Mexikó. Talán elcsépelt szófordulatnak tűnik, de erre az országra valóban igaz: itt mindenki megtalálja az érdeklődési körének megfelelő kikapcsolódási lehetőséget. Acapulco és Cancún végeláthatatlan homokfövenyei, a világ egyik legnagyobb városa, Mexikóváros és a maja valamint azték romterületek mind más jellegű szórakozást nyújtanak.

Ráadásul a gasztronómia szerelmesei is megtalálják a számításukat a magyar konyhához nagyon hasonlatos, mégis egzotikus helyi ételek élvezetében. A kitűnő ebédhez pedig minden jobb vendéglőben élő mariachi zenekar is dukál.

Mexikóban az a szerencsés helyzet, hogy megtekintésre érdemes romok két fő területen, Mexikóváros környékén és a Yucatán-félszigeten találhatóak. Sokan úgy is látogatják meg az országot, hogy néhány napot a fővárosban töltenek, ahonnan bejárják a környék nevezetességeit, majd átrepülnek a félsziget valamelyik üdülőparadicsomába – legtöbbször Cancúnra – és onnan fedezik fel a legjelentősebb maja és azték városokat.

Fontos megemlíteni, hogy Mexikóváros közbiztonsága a filmek vadnyugatát idézi és különösen igaz ez, ha egy fehér ember téved a rosszabb hírű negyedekbe. Éppen ezért Mexikóváros felfedezésének legjobb módja a csoportos, szervezett túra vagy a személyes guide felfogadása. Ilyen embert, aki komoly helyismerettel rendelkezik, és saját autójával körbeviszi az utazót a városon és környékén, könnyű találni, hiszen Mexikóváros Dél-Amerika egyik legjelentősebb magyar kolóniájával büszkélkedhet.

UTAZÁSI INFORMÁCIÓK

Közbiztonság
A turisták sérelmére elkövetett bűnesetek legnagyobb része a fővárosban Mexico City-ben fordul elő, ezért itt legyünk fokozottan elővigyázatosak és tartsuk be az alábbi alapvető szabályokat:
- értékeinket midig tároljuk a szálloda széfjében
- ne hordjunk magunknál indokolatlanul sok készpénzt
- ne viseljünk az utcán feltűnő drága ékszereket
- lehetőleg éjjel ne sétálgassunk egyedül és kerüljük a rosszul megvilágított helyeket

Egészségügy
Az ott tartózkodás alatt fokozottan ügyeljünk az alapvető higiéniai előírások betartására. Étkezés előtt mindig mossunk kezet. Csak jól átsütött, meleg ételt és forralt vagy palackozott vízből készült kávét vagy teát fogyasszunk. Ne igyunk csapvizet, de fogmosásra nyugodtan használhatjuk. Az italokba tett jégkockától nem kell aggódnunk, mivel a jégtömböket fertőtlenített vízből készítik. A trópusi klímán az új ízek és fűszerek is okozhatnak enyhe hasmenést, ami általában magától is hamar elmúlik vagy megfelelő gyógyszerekkel könnyen kezelhető. Az esetlegesen előforduló szúnyogok ellen legjobbak az itthon is kapható Off márkájú készítmények. A tengerparti üdülőhelyeken soha ne becsüljük le a tenger erejét, mindig legyünk nagyon óvatosak a fürdőzésnél. A trópusi napsugárzás fokozott ultra viola sugarai ellen védekezzünk magas faktorszámú naptejjel és ne töltsünk egyszerre túl hosszú időt a napon. Érdemes magunkkal vinni recept nélkül kapható antibiotikumokat, fájdalom- és lázcsillapítót, fertőtlenítőt, gézt és sebtapaszokat. Mivel a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátás igen drága feltétlenül ajánljuk az indulás előtt a megfelelő anyagi fedezetet nyújtó betegség-, baleset- poggyászbiztosítás megkötését.

Nemzetközi repülőterek
Ciudad de México, Guadalajara, Monterrey, Hermosillo, Acapulco de Juárez, Mérida, Mazatlán, Tijuana, Cancún, Cozumel, Culiacán Rosales, Ensenada, Guaymas, Loreto, Manzanillo, Puerto Vallarta, San Felipe, San José del Cabo, Tampico

Helyi közlekedés
Mexikóban a távolsági közlekedést belföldi repülőjáratok kiterjedt hálózatán keresztül és távolsági autóbuszjáratok útján bonyolítják. A vasúthálózat gyér, és a vonalak nagy részét kizárólag teherszállításra használják. Minden nagyobb városban van buszpályaudvar. A szolgáltatást magáncégek nyújtják, melyek a repülőtérhez hasonlóan irodákkal vannak jelen a pályaudvarokon, ahol a menetjegyek beszerezhetők. Mexikóváros nemzetközi repülőterétől a közeli nagyobb városokba (Cuernavaca, Pachuca, Puebla, Querétaro, Toluca, stb.) indulnak távolsági járatok. A repülőtéren taxiállomás, metróállomás és autóbérléssel foglalkozó ügynökségek is találhatók. A helyi közlekedés autóbusszal és taxival történik. Az autóbusz olcsó, de kényelmetlen és zsúfolt. A buszt gyakorlatilag bárhol le lehet inteni, és a sofőrtől ugyanígy szinte bárhol kérhető, hogy álljon meg. Az autóbusz útvonalát a szélvédő mögé elhelyezett tábla mutatja, mely az útvonal által érintett fontosabb helyek, Mexikóvárosban metróállomások nevét tartalmazza. Jegy, bérlet nincs, a viteldíjat a sofőrnek kell fizetni. A taxik közül, amelyiknek nincs taxiórája ajánlatos beszálláskor megalkudni a sofőrrel a viteldíjat illetően. Mexikóváros metróhálózata jó és olcsó. A kilenc vonal és a hozzájuk kapcsolódó két metró-vasút gyakorlatilag behálózzák az egész várost. Egyes vonalakon a csúcsforgalom idején (a reggeli és a késő délutáni órák) a férfiak, illetve a nők és a gyerekek külön vagonokban utaznak.

Mexikóban a gépkocsi közlekedés általában az Európában megszokott szabályok alapján történik. 
Jelentős különbség, hogy a körforgalomban lévő autósnak többször elsőbbséget kell adni a körforgalomba becsatlakozó másik útról érkezőnek. A közlekedési morál rossz, gyakori a szabálytalan előzés, sávváltás, pirosban áthaladás. A gépjárművek műszaki állapota jó, bár gyakran látni kifejezetten rossz állapotú autót. 
A közlekedési bírságok 200 és 500 peso (4000 és 20000 forint) közötti összegek lehetnek hivatalosan, ugyanakkor ezt nagyban módosíthatja a rendőri körökben általános korrupció. A parkolás a túlzsúfolt városokban nagy problémát jelent. Lehetőség szerint parkoljunk parkolóházban, vagy erre a célra szolgáló telken ( a parkolóhelyet Mexikóban nagy "E"betűvel jelzik). Amennyiben az utcán hagyjuk az autót, és felajánlják, hogy vigyáznak rá, fogadjuk el, és távozáskor adjunk néhány pesót.

Diplomáciai képviselet
Mexikóváros - Nagykövetség
Cím: Paseo de las Palmas 2005. Lomas de Chapultepec Del. Miguel Hidalgo México D.F. 11000
Előhívó: (00)-(52)-(55)
Telefon: 5596-18-22, 5596-05-23
Ügyelet: Mobil: 00-521-55-5455-5068
Fax: 833-3286
Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Dr. Herczeg György 
E-mail: mission.mex@kum.hu
Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/mexicocity

Mexikóváros - Konzuli hivatal
Cím: Paseo de las Palmas 2005. Lomas de Chapultepec Del. Miguel Hidalgo México D.F. 11000
Előhívó: (00)-(52)-(55)
Telefon: 5596-18-22, 5596-05-23
Ügyelet: Mobil: 5554-1385-62
Fax: 5596-23-78
Konzul: Galambos Sándor
E-mail: sgalambos@kum.hu
Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/mexicocity
Ügyfélfogadás: kedd és csütörtök: 9.00-13.00
Konzuli terület: Mexikó, Guatemala,Jamaica, Costa Rica, Honduras és El Salvador

Mexikói Nagykövetségének Képviselete 
1024 Budapest, Rómer Flóris u. 58.
Telefon/fax: (+36-1) 326-0447, 326-0486, 326-0676
Fax (+36-1) 326-0485
E- mail: embamexhu@axelero.hu

Beutazási feltételek, vámszabályok 
Az útlevélnek a beutazás tervezett időpontjától még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie.

Hivatalos pénznem, devizaszabályok
Mexikói Peso (MXN) Ezen általában az új peso-t értjük miután 1993-ban  3 nullát elhagytak. 1 peso = 100 centavos. Jele: ME$ Bankjegyek: 500, 200, 100, 50, 20 peso. Érmék: 20, 10, 5, 2, 1, peso, 50, 20, 10, 5, centavos Az helyi fizetőeszközön a  peson kívül leginkább az  USA dollár használható. Fontos tudni, hogy a pesora beváltott  valutánkat nem tudjuk visszaváltani konvertibilis valutára, így mindig csak kisebb összegeket váltsunk vagy fizessünk dollárral. Feltétlenül hozzunk magunkkal kisebb címletű 1-5-10-20 dolláros bankjegyeket, amely megkönnyíti a vásárlást. Az ismertebb konvertibilis valuták a bankokban és a hivatalos pénzváltóhelyeken válthatók át peso-ra. A főbb hitelkártyákat ( AMEX, VISA , MASTERCARD) a szállodákban, éttermekben, a fontosabb turistaközpontokban lévő üzletekben és a nagyobb áruházakban tudjuk használni. A hitelkártyával történő fizetéseket 6%-os szövetségi adó terheli. Pénzt váltani legjobb  bankban, vagy a hivatalos pénzváltóknál mert a szállodák általában kedvezőtlenebb árfolyamokat alkalmaznak. A bankok általában hétfőtől-péntekig 09.00-16.00-ig tartanak nyitva. Mexikó a vásárlók paradicsoma. A szokásos divatholmikon kívül rendkívül széles kínálat áll rendelkezésre a mexikói indiánok által készített kézműipari tárgyakból, színes kerámiákból, poncsókból, fafaragásokból, valamint nemesfém főleg ezüst termékekből. Az üzletek általában 10.00/11.00-21.00/22.00-ig tartanak nyitva. A kisebb üzletek egy része délután 13.00-16.00-ig az ún. siesta ideje alatt zárva tart.

Mexikóba tilos az élelmiszerek (mindenekelőtt a húskészítmények és a tejtermékek) behozatala. A repülőn vámnyilatkozatot kell kitölteni, melyet a zárt zónából történő kilépéskor át kell adni a vámügyi tisztviselőnek. Az ellenőrzés szúrópróbaszerűen történik: meg kell nyomni egy gombot, és amennyiben piros fény gyullad ki, a csomagot átvilágítják, illetve kinyittatják. Szintén a repülőn osztják ki kitöltés végett az Országos Idegenrendészeti Hivatal (Instituto Nacional de Migración, INM) formanyomtatványát, melyet az idegenrendészeti tisztviselőnek kell átadni, aki azt lepecsételi, és visszaadja. A nyomtatványt gondosan meg kell őrizni, mert az országból történő kilépéskor át kell adni. Magyar állampolgárok az 1997-ben hatályba lépett kölcsönös teljes körű vízummentességi megállapodás értelmében turisztikai célból vízummentesen utazhatnak Mexikóba, és maximum 90 napot tartózkodhatnak ott, ami egy alkalommal maximum újabb 90 napra meghosszabbítható. Ugyanakkor az idegenrendészeti hatóságok bevett gyakorlata, hogy alkalmanként az idegenrendészeti formanyomtatványon a 90 nap helyett annál rövidebb tartózkodási időt (jellemzően 30 vagy 60 napot) állapítanak meg. Ilyenkor ez az irányadó, és a nyomtatványra feljegyzett időt túllépő tartózkodás szabálysértést valósít meg, és kiutasítást vonhat maga után. Amennyiben valaki be-vagy kilépéskor 10000 USA dollár értéket meghaladó értéket tart magánál valutában vagy értékpapírban, azt köteles bejelenteni. A mexikói repülőtéri hatóságok a szigorú amerikai biztonsági sztenderdeket alkalmazzák felszállás előtt, ezért ajánlott két-három órával az utazás előtt becsekkolni.

Vallás és nyelvek
Római katolikus 89%, protestáns 6%, egyéb 5%. Hivatalos nyelv: spanyol.

Éghajlat, ruházat
Mexikóban az éghajlatot alapvetően a tengerszint feletti magasság határozza meg. Az 1500-2000 méteren fekvő központi fennsík ( Mexico City, Cuernavaca , Taxco) éghajlata általában egész éven át meleg tavaszias, kora nyárias. Az ország két tengerparti oldalának (Acapulco és Cancun) éghajlata szubtrópusi, ahol az éviközéphőmérséklet 27 celsius fok, melyet időről időre felfrissít a tenger felől érkező enyhe szél. Az ún. száraz évszak október és május között az esős időszak június és szeptember között van de csak az ország bizonyos részein esik számottevő csapadék.
A sportos öltözködés elfogadott minden alkalomra. Mindazonáltal van néhány szokás, amelyre szeretnénk a figyelmet felhívni. A fürdőruha nélküli napozás (főleg hölgyeknek) nem ajánlott a strandon és a medencéknél sem. A fővárosban és más városokban napközben általában a sportos (de nem strandruha) öltözék ajánlott. Az esti programokhoz a mexikóiak szeretnek elegánsan felöltözni, de ez a turistákra nézve nem kötelező.
Ne felejtsünk el széldzsekit, könnyű esőkabátot hozni, hiszen az esték Mexico City-ben és környékén hűvösebbek de időnként főleg a téli hónapokban még Cancunban is jól jöhet egy könnyű pulóver vagy kardigán. A kirándulásokra feltétlenül a kényelmes sportcipő használatát javasoljuk. Az erős napsugárzás miatt feltétlenül vigyünk magunkkal magas faktorú napvédő krémet, napvédő sapkát, napszemüveget és természetesen fürdőruhát.

Telefon
Mexikó előhívószáma: 52 
A telefonálás Mexikóban (mind a helyi mind a távhívás) igen drága. A szállodák ezen felül még külön díjat is felszámítanak. Telefonálás előtt mindenképpen tudakozódjunk a díjak felől. A mobiltelefonjuk működőképességéről és a magyar mobiltelefon társaságok roaming szolgáltatásairól valamint azok díjairól kérjük, tájékozódjon a szolgáltatójánál. A nagyobb szállodákban általában van internet csatlakozás és az internet kávézók is elterjedtek.

Közlekedés
Mexikóban a távolsági közlekedést belföldi repülőjáratok kiterjedt hálózatán keresztül és távolsági autóbuszjáratok útján bonyolítják. A vasúthálózat gyér, és a vonalak nagy részét kizárólag teherszállításra használják. Minden nagyobb városban van buszpályaudvar. A szolgáltatást magáncégek nyújtják, melyek a repülőtérhez hasonlóan irodákkal vannak jelen a pályaudvarokon, ahol a menetjegyek beszerezhetők. Mexikóváros nemzetközi repülőterétől a közeli nagyobb városokba (Cuernavaca, Pachuca, Puebla, Querétaro, Toluca, stb.) indulnak távolsági járatok. A repülőtéren taxiállomás, metróállomás és autóbérléssel foglalkozó ügynökségek is találhatók. A helyi közlekedés autóbusszal és taxival történik. Az autóbusz olcsó, de kényelmetlen és zsúfolt. A buszt gyakorlatilag bárhol le lehet inteni, és a sofőrtől ugyanígy szinte bárhol kérhető, hogy álljon meg. Az autóbusz útvonalát a szélvédő mögé elhelyezett tábla mutatja, mely az útvonal által érintett fontosabb helyek, Mexikóvárosban metróállomások nevét tartalmazza. Jegy, bérlet nincs, a viteldíjat a sofőrnek kell fizetni. A taxik közül, amelyiknek nincs taxiórája ajánlatos beszálláskor megalkudni a sofőrrel a viteldíjat illetően. Mexikóváros metróhálózata jó és olcsó. A kilenc vonal és a hozzájuk kapcsolódó két metró-vasút gyakorlatilag behálózzák az egész várost. Egyes vonalakon a csúcsforgalom idején (a reggeli és a késő délutáni órák) a férfiak, illetve a nők és a gyerekek külön vagonokban utaznak.

Mexikóban a gépkocsi közlekedés általában az Európában megszokott szabályok alapján történik. 
Jelentős különbség, hogy a körforgalomban lévő autósnak többször elsőbbséget kell adni a körforgalomba becsatlakozó másik útról érkezőnek. A közlekedési morál rossz, gyakori a szabálytalan előzés, sávváltás, pirosban áthaladás. A gépjárművek műszaki állapota jó, bár gyakran látni kifejezetten rossz állapotú autót. 
A közlekedési bírságok 200 és 500 peso (4000 és 20000 forint) közötti összegek lehetnek hivatalosan, ugyanakkor ezt nagyban módosíthatja a rendőri körökben általános korrupció. A parkolás a túlzsúfolt városokban nagy problémát jelent. Lehetőség szerint parkoljunk parkolóházban, vagy erre a célra szolgáló telken ( a parkolóhelyet Mexikóban nagy "E"betűvel jelzik). Amennyiben az utcán hagyjuk az autót, és felajánlják, hogy vigyáznak rá, fogadjuk el, és távozáskor adjunk néhány pesót.

Borravaló
Mexikóban általánosan elterjedt szokás borravalót adni. Az éttermekben ha a számlához eleve nem számítják fel az ún. szervizdíjat általában 15%-ot szokás adni.  A szállodaportásoknak szolgálataikért alkalmanként kb. 2 dollárt a szoba asszonyoknak pedig naponta kb. 50 centet szokás adni.

Ételek, italok
A mexikói konyha három fontos ételen alapszik: a tortillán, a babon és a chilin. A tortilla kicsi húspástétomos vajas sütemény magokkal megszórva. A babot általában főve, vagy fagyasztva fogyasztják, tortillával, vagy magában. Nagyon kedvelt országszerte a jugos, amely finom gyümölcslé, és az utcákon lépten-nyomon vásárolható. A mexikóiak általában a híres tequillával koktélként fogyasztják.

Néhány növényi mag különös karriert fut be. A szentjánoskenyérfa-magok például annyira egyformák, hogy évszázadokon át ezekkel mérték a drágaköveket. A Theobroma cacao magját Amerika őslakói, elsősorban az azték és maja indiánok tartották nagy becsben: Mexikóban, a XVI. század elején, a kakaóbab volt a pénzgazdálkodás alapja. Ezt követően még hosszú ideig pénzként használták egész Közép-Amerikában és Dél-Amerika északi részének nedves trópusi esőerdő-területein, ahol a 10-15 méteres örökzöld növény őshonos. 

A hódítás előtti indiánvilágról szóló, színes festményekkel, rajzokkal illusztrált fakéreg kódexek élethű képet idéznek a Tlatelolko-piacról, ahol az árucikkekért kakaóbabbal fizettek. A kor e leghíresebb piactere az azték birodalom fővárosában, a mai Mexikóváros helyén, Tenocstitlánban volt. 

Európába Kolumbusz [mások szerint Cortez] hozta az első terméseket Mexikóból. Latin nevét Linné adta. 
A Theobroma, azaz az istenek tápláléka, találó név. Magjából készült ugyanis a mexikói indiánok ősi tápláló itala, a sokoatl. A megőrölt magokat kukoricaliszttel, vízzel, esetleg mézzel keverve, és az egyik orchidea termésével, a vaníliával ízesítve habzó italként fogyasztották. Ez volt az első csokoládéital a világon. 

A csokoládé tehát Mexikóból terjedt el a közép-amerikai indián civilizációkba, és Peruba is, majd Amerika felfedezésével s a spanyolok közvetítésével Európába.

Ünnepek, rendezvények
Függetlenség Napja, Szeptember 16. Az országnak nagyon sok nemzeti és egyházi ünnepe van, szinte minden hónapra jut egy. A karneválok a legtemperamentu-mosabb, legvidámabb felvonulások, melyeket február végén, március elején rendeznek. A Día de los Muertost november 2-án tartják, amikor a halottak lelkei visszatérnek a földbe. Ilyenkor minden család oltárt épít otthon és áldozatokat mutat be elhunyt szeretteik emlékére.

Sportolási lehetőségek
A tengerparti üdülőhelyeken rengeteg sportolási és szórakozási lehetőség várja a látogatókat: éttermek, bárok, diszkók, salsa klubok, mariachi zenészek, búvárkodási lehetőség, 'parasail', szörf, vízisí. Sok sporteszközt a szállodák térítésmentesen kínálnak, érdemes ellenőrizni! 

Népesség adatok
Lakosság: 89 538 000 fő
Népsűrűség: 45.60 fő/km2
Nyelvek: spanyol, indián nyelvjárások
Népcsoportok: mesztic (55%), indián (29%), kreol (15%), egyéb (1%)
Vallások: római katolikus (97%), protestáns, zsidó (3%).

Földrajzi, természeti adottságok
Terület: 1 958 201.00 km2
Nagyobb települések: Ciudad de México (Mexikóváros) 9 191 000 (19 400 000) , Netzahualcoyotl 2 331 000, Guadalajara 2 245 000 (3 256 000), Monterrey 1 916 000 (2 568 000), Tijuana 932 000, Ciudad Juárez 870 000, Puebla de Zaragoza 786 000, Tlalnepantla 778 000, León 768 000, Ecatepec 741 000, Acapulco de Juárez 638 000, Tampico 622 000, Chihuahua 612 000, Mexicali 552 000, Torreón 552 000, Cuernavaca 514 000, Veracruz Llave 454 000, Hermosillo 452 000, San Luis Potosí 446 000, Culiacán Rosales 422 000, Saltillo 379 000, Guadalupe 371 000, Aguascalientes 359 000, Toluca de Lerdo 357 000, Morelia 353 000, Mérida 351 000.
Legmagasabb pontok: Citlaltépetl (Orizaba) 5700 m.
Főbb folyók: Río Bravo, Balsas, Panuco, Usumacinta, Yaqui, Río Grande de Santiago, Colorado

Látnivalók Mexikóban

Mexikóváros
A lüktető metropolisz önmagában is rengeteg élményt kínál, ami nem is csoda, ha figyelembe vesszük a méretét. Ha magyar viszonyokhoz szeretnénk arányítani, akkor a város akkora, mintha Budapest Székesfehérvártól Hatvanig terjeszkedne. Éppen ezért csak a rendelkezésre álló időnk dönti el, hogy mit nézünk meg, mert a látnivalók soha sem fogynak el!
Ha csak egy vagy két napunk van, akkor mindenképpen nézzük meg a Függetlenség angyalát (Ángel de la Independencia), a város főterét, a Zocalót és rajta a lenyűgöző katedrálist valamint a Nemzeti Palotát és a Három Kultúra terét is. A Zocalón szinte biztosan találkozunk majd eredeti ünneplő öltözékben táncoló indiánokat, akik jó pénzért meg is tisztítanak bennünket a démonoktól.

Guadalupe
Mexikóváros közelében található a kereszténység legfontosabb zarándokhelye az amerikai földrészen, ahol három csodálatos templom is áll.
A legkisebb vallási szempontból a legfontosabb, hiszen arra a helyre épült, ahol Szűz Mária megjelent egy indián fiúnak.
Guadelupéba még II. János Pál is ellátogatott, amit hatalmas szobra és a Mexikóban használt pápamobil is bizonyít, melyeket a mai napig meg lehet tekinteni a helyszínen. Sokat elmond a mexikóiak vallás iránti elkötelezettségéről, hogy a szentatya látogatását a kormány munkaszüneti nappá nyilvánította, mert tudható volt, hogy senki sem megy be dolgozni, amikor személyesen láthatja a Pápát. Erre az alkalomra Guadelupén egy hatalmas templomot építettek, ahol több tízezer hívő előtt celebrálhatott misét a szentatya, ám még így sem fért be minden zarándok. 
Természetesen Guadelupe kifogyhatatlan ajándéktárgyakból is. Itt szinte minden kegytárgy megvásárolható a rózsafüzértől a másfél méteres Szűz Mária szoborig. Eleinte biztosan meglepő lesz, de a szűzanyát itt bronzbőrűnek ábrázolják és a szent tárgyak is a dél-amerikaiakra jellemzően túldíszítettek. Előfordul, hogy egyes pólókon Szűz Máriát egy rózsaszín Cadillac-ben látjuk!

Taxco
Ha kíváncsiak vagyunk, milyen lehetett egy igazi gyarmatkori város és szeretjük az ezüst ékszereket, akkor mindenképpen menjünk el ebbe a csodálatos kisvárosba, mely autóval könnyen megközelíthető a fővárosból. Taxco-t közel kétezer méteres hegyek ölelik körbe és maga a városka is egy magas csúcson található. 1522-es alapítása óta szinte változatlanul maradt fenn ez a település, mely népszerűségét a környék ezüstbányáinak köszönheti. Egy időben ez a környék jelentős részét adta a világ ezüst termelésének. Természetesen a városban ma is egymást érik a boltok, ahol a helyi kézművesek árusítják szebbnél szebb ékszereiket.
Taxco főtere a város legmagasabb pontján található, de a csodálatos katedrális miatt érdemes felsétálni idáig. A kényelmesebbek igénybe vehetik a helyi kisbuszokat is, melyek önmagukban is látványosságnak minősülnek. Ezek olyan típusok, amiket Európában vagy negyven éve nem gyártanak, de Mexikóban a mai napig tökéletes az alkatrészellátásuk, így szinte újnak tűnnek. Taxco egyik terén található az a bár, ahol állítólag a Margarita nevű koktélt feltalálták.

Cuernavaca
Klímája következtében az örök tavasz városának is nevezik ezt a települést, mely az egyik legrégebbi Mexikóban. Már időszámításunk előtt 1200-ban is éltek itt emberek. Bár Cuernavaca önmagában nem kínál túl sok látnivalót mégis érdemes itt megpihenni, ha Taxco-ból tartunk vissza a fővárosba. Mindenképpen érdemes megnézni a Palacio Cortest, melyet a spanyolok az általuk lerombolt azték piramisok helyére építettek. Szintén impozáns látvány a Catedral de la Asuncion.

Teotihuacan
Már csak a puszta méretei miatt is az egyik legimpozánsabb látnivaló ez az ősi város, melynek neve annyit tesz: „A hely, ahol az emberek istenekké válnak”. A város múltja máig nem tisztázott, de annyi bizonyos, hogy az aztékok már készen kapták ezt a csodát. A területet két piramis – a Nap- és a Hold piramisa – uralja. Az ősi város alapterülete 20 négyzetkilométer volt és a Hold piramisától induló Halottak útjának feltárt szakasza is több kilométer hosszú. Bár Teotihuacan épületei nem díszesek, ám éppen komor fekete színük és a közöttük visszaverődő hangok félelmetes hatást keltenek. A Nap piramisának lábánál állva pedig valóban úgy érezhetjük – akár csak az aztékok – hogy ezt az épületet nem emberek hozták létre.
A kutatók mérésekkel megállapították, hogy a Nap piramisának alapterülete megegyezik az egyiptomi nagy piramiséval és ennek az építménynek a tetejéről látható be leginkább a város teljes területe.

Puebla
Mexikó negyedik legnagyobb városa kétórányi autóútra fekszik a fővárostól. Puebla egy kis ékszerdoboz, mely szinte szabadtéri múzeumnak tűnik. Ez a mexikói cserépgyártás fellegvára, így szinte minden fontosabb épület és udvar Talavera cserepekkel van díszítve. Puebla-ban egész utcák állnak műemlékvédelem alatt, így a házak eredeti pompájukban tekinthetőek meg.

Chichén Itzá
A Mexikóban készült fényképek fő témája – Teotihuacan mellett – egyértelműen ez a Yucatán-félszigeten található csodálatos romváros. A legtöbb képen a – tévesen – Chicén Itzáként azonosított El Castillo (Kukulkán Piramisa) látható. Az elnevezés azért helytelen, mert Chicén Itzá a régi város – ma romterület – teljes neve, melynek csak egyik – de kétségkívül legimpozánsabb – látnivalója a kastély (El Castillo). 
Ez a terület teljesen más, mint Teotihuacan, hiszen míg az előbbi egy kopár fennsíkon fekszik, addig a világ hét új csodája közé választott maja főváros a dzsungel közepén található. Mivel az épületek kiváló állapotban maradtak fenn, így a feltárásuk és gondozásuk is elsősorban az őserdő vegetációjának visszaszorítására korlátozódik.
Itt igazán Indiana Jones-nak érezheti magát az utazó! Szintén fontos különbség a két romterület között, hogy Chichén Itzá épületei nem csak méretükkel tesznek ránk mély benyomást, hanem hihetetlen kidolgozottságukkal is. Ezeken az építményeken minden egyes kő csodálatos faragásokkal gazdagon díszített.

Mérida
A Yucatán-fésziget legjobb autópályája Cancún és Mérida között húzódik – miközben érinti Chichén Itzát – így ez a csodálatos város a nagy távolság ellenére könnyen megközelíthető az üdülőhelyről. Mérida nem a maja vagy azték romjairól híres. Ennek a lüktető városnak a legszebb épületei a konkvisztádorok idejéből, az 1500-as évek derekáról származnak. A csodálatos gyarmati stílus itt keveredik a helyi ízléssel és az épületek mindkettőből a legjobb dolgokat szívták magukba.
A város legszebb látnivalója a Plaza Grandé-n (főtér)található Palacio Municipal és a Catedral de San Ildefonso. Semmiképpen se hagyjuk ki a Museo Regional de Antropologia Pazar gyűjteményét, mely a környék romvárosaiból származó tárgyakat mutat be, közöttük az Uxmal-ban talált Jaguár trónt is.

Uxmal
Mexikó és különösen a Yucatán régészeti csodái között nehéz sorrendet felállítani, de kétségtelen, hogy Uxmal is előkelő helyen végezne egy ilyen toplistán. Az itteni épületek díszítettségükben és arányaikban hoznak igazán szépet. A terület két legkiemelkedőbb látnivalója az Apácazárda és a Jós Piramisa. 
Ez utóbbi emlékeztet a Chicén Itzá-ban található El Castillo-ra, de alaprajza nem négyzetes, hanem ovális.
Szintén impozáns a titokzatos Galambdúc is, mely formája után kapta a nevét. A furcsa elnevezések – mint Közép- és Dél-Amerikában oly sok helyen – abból adódnak, hogy a hódító spanyoloknak legtöbbször fogalmuk sem volt az egyes épületek eredeti rendeltetéséről, így formájuk alapján adtak nekik fantázianevet.

Tulum
A maja és azték romok szürke köveihez csodálatos hátteret ad a meghökkentően kék szubtrópusi ég. Vajon lehet ennél szebb a látvány? Nos, igen lehet. Tulum romterületének háttere a végtelen kék Karib-tenger. A város neve erődítményt jelent, de ezt valószínűleg a spanyoloktól kapta. Eredeti elnevezése valószínűleg Zama (napfelkelte) volt, utalva keleti tájolására. Tulum területén is találunk egy El Castillo-t, mely a tenger felett, egy sziklaorom csúcsán magasodik. Ezt épület minden korszak hajósai tájékozódási pontként használták. A spanyolok úgy találták, hogy Tulum mérete vetekedett a gyarmatosítás-korabeli Sevilla-éval.

A legszebb partok
Cancún (az üdülők által látogatott félszigeti rész vagy hotelzóna) egy egybefüggő 23 kilométeres strand, a legfinomabb fehér homokkal borítva. A félsziget északi része azonban lényegesen csendesebb így a nyugalomra vágyóknak a Playa Linda, a Playa Langosta, a Playa Tortugas vagy Playa Chacmool ajánlható.

Szintén csodálatosak a strandok Playa del Carmen környékén, de említést érdemel Akumal, Xel-há és a Tulum Playa is.

A másik nagy üdülőváros, Acapulco öble a Csendes-óceánra néz, így itt a partokon nem látunk fehér homokot, ám a látvány nem kevésbé lenyűgöző! A föveny itt 7 kilométer hosszú.

Playa Honda, a Playa Larga és a Playa Manzillo inkább a 30-as, 40-es években voltak felkapottak, míg a Playa Hornos és – Hornitos hétvégén igen zsúfolt.

Acapulco legfelkapottabb strandja ma a Playa Condesa, mely a fiatalok gyülekezőhelye.

Időjárás Cancún-ban Időjárás Playa del Carmen Időjárás Tulum Időjárás Acapulcó-ban

This template downloaded for